by - 29 listopada

Znalezione obrazy dla zapytania białoruś flaga

Sezon na Białorusi podobnie, jak w Norwegii zakończył się w ubiegły weekend. Dziś przedstawię Wam drużyny, które w przyszłym roku rozpoczną eliminacje do LE. Działo się naprawdę sporo w ostatniej kolejce.

Kto zostanie najlepszym zespołem Białorusi w sezonie 2017 miała zadecydować ostatnia kolejka ligowa. Do tej pory przez 11 sezonów z rzędu niepodzielnie panował BATE Borysów. W weekend wszystko miało się zmienić. Czy tak się stało?

Najbliżej mistrzostwa Białorusi jeszcze na dwie kolejki przed końcem był zespół Szachtioru Soligorsk. Piłkarze tego klubu mieli przewagę nad BATE 1 punkt i Dinamo Mińsk wynoszącą 3 punkty. W przedostatniej kolejce Szachtior uległ presji i przegrał 1-2 z Zhodino. Tym samym o mistrzostwie Białorusi miała zadecydować ostatnia kolejka. BATE z 67 punktami, Soligorsk z 66 i Dinamo z 65. Teoretycznie nic nie zapowiadało emocji.

Tymczasem do przerwy BATE przegrywało 2-1, Soligorsk przegrywał 1-0, a Dinamo wygrywało 1-0. Oznaczało to, że mistrzostwo może pojechać do Mińska. Po przerwie działy się kolejne niespodziewane rzeczy. BATE tuż po zmianie stron straciło 3 bramkę, była 46 minuta. W 50 minucie Soligorsk doprowadził do wyrównania, ale 4 minuty później stracił bramkę. Tymczasem Dinamo ruszyło do ataku i w 11 minut zdobyło 3 bramki! W 65 minucie BATE przegrywało 3-1, Soligorsk 2-1 i tylko Dinamo gromiło rywala idąc po mistrzostwo kraju. W 78 minucie BATE zdobyło bramkę kontaktową. Do mistrzostwa BATE brakowało 1 bramki. W 82 minucie bramkę traci Dinamo, ale nie ma to wpływu na ostateczną wygraną. Mecz Dinamo kończy się po 90 minutach. Soligorsk w 93 minucie traci trzecią bramkę i już na pewno żegna się z marzeniami o mistrzostwie. W spotkaniu BATE sędzie doliczył 5 minut. Gdy już wszyscy są pogodzeni, że mistrzem zostanie Dinamo Mińsk staje się to...

Tym samym BATE zdobywa po raz 12 z rzędu mistrzostwo Białorusi! Nieprawdopodobna seria tytułów z rzędu zostaje podtrzymana w nieprawdopodobny sposób. Na pewno na Białorusi będą długo żyli ostatnią kolejką ekstraklasy. Nikt od 12 lat nie był tak blisko zdetronizowania BATE, jak Dinamo Mińsk.

Dinamo Mińsk

Pechowcy z Dinama zostali więc II drużyną białoruskiej ekstraklasy i zagrają w przyszłorocznych eliminacjach do LE. Póki co mają zagwarantowany start od I rundy eliminacji. Czy zagrają od II zależeć będzie od przyszłorocznych wyników krajowego pucharu.

Szachtior Soligorsk

Szachtior Soligorsk miał duże szanse na zostanie mistrzem kraju, ale w głowach piłkarzy tego klubu powstała bariera. Ostatnie dwie kolejki i dwie porażki ostatecznie spowodowały, że Szachtior zajął dopiero trzecie miejsce w lidze. Pocieszeniem dla klubu jest start w przyszłorocznych eliminacjach do LE. Na tą chwilę Szachtior zacznie od I rundy eliminacji, chyba że w przyszłym roku sięgnie po puchar.

O tym kto zagra, jako trzecia drużyna z Białorusi w eliminacjach do LE 2018/2019 zadecyduje krajowy puchar. Finał odbędzie się w maju przyszłego roku. W stawce ćwierćfinalistów jest BATE i Szachtior. Jeśli puchar zdobędzie ktoś z tej dwójki to szansę na grę w europejskich dostanie czwarty zespół ekstraklasy - Brest lub zdobywca pucharu.