Koniec sezonu: Finlandia

24 października
Znalezione obrazy dla zapytania finlandia

W niedzielę byliśmy świadkami zakończenia sezonu w kolejnej lidze w Europie. Tym razem sezon zakończyli piłkarze w Finlandii. 

Po sobotnim opisie końca rozgrywek na Wyspach Owczych dziś kolejna liga i kolejny kraj w cyklu koniec sezonu.

Na Finlandii po 33 ligowych kolejkach  najlepszym zespołem okazał się IFK Mariehamn. Piłkarze z Mariehamn wywalczyli mistrzostwo Finlandii po raz pierwszy w historii. Dla klubu, który od początku swojej historii tułał się po niższych ligach jest to największy piłkarski sukces. Mimo, że zwycięstwo IFK w lidze można traktować w kategorii sensacji to warto też wspomnieć, że w ubiegłym sezonie piłkarze tego klubu wywalczyli puchar Finlandii. Mariehamn dwukrotnie bez powodzenia występował w eliminacjach do LE w sezonach 13/14 i 16/17. Za rok IFK będzie rywalizować w eliminacjach do LM.

Po za wspomnianym mistrzem kraju w europejskich pucharach wystąpią jeszcze trzy zespoły. Wszystkie trzy rozpoczną rywalizację od I rundy eliminacji do LE.

SJK SeinajokiSJK Seinäjoki

SJK w tym sezonie na Finlandii został zdobywcą krajowego pucharu. Ubiegłoroczny mistrz Finlandii w tym sezonie zajął trzecie miejsce w lidze. SJK niewiele zabrakło do obrony tytułu. Założony 9 lat temu klub radzi sobie w lidze fińskiej bardzo dobrze. Piłkarze z Seinajoki w najwyższej klasie rozgrywkowej są dopiero od 3 lat a już zdołali wywalczyć wszystkie najważniejsze trofea. W kolejnym sezonie na pewno SJK będzie celował w awans do kolejnej rundy w eliminacjach do LE. Już raz klub z Seinajoki rywalizował w eliminacjach do LE, gdzie uległ 0-2 w dwumeczu z islandzkim zespołem FH. 

HJK HelsinkiHJK Helsinki

W sezonie 2016 drugą pozycję zajął zespół HJK Helsinki. Wieloletni dominator ligi fińskiej po raz drugi z rzędu obszedł się ze smakiem mistrzostwa Finlandii. HJK jest chyba najbardziej znanym fińskim klubem. 27 krotny mistrz Finlandii w kolejnym sezonie będzie starał się o awans do fazy grupowej LE. Już raz w fazie grupowej piłkarze HJK grali - sezon 2014/2015. W trwającym obecnie sezonie doszedł do III rundy eliminacji, gdzie okazał się minimalnie słabszy od IFK Goteborg. 

VPS VaasaVPS Vaasa

Z Finlandii ostatnim zespołem, który uzyskał kwalifikacje jest czwarty zespół ligi - VPS. Piłkarze tego klubu szczęśliwie dostali się do europejskich pucharów, dzięki zwycięstwu w pucharze kraju zespołu SJK. VPS po roku przerwy wraca do eliminacji do LE. Ostatnimi czasy dwukrotnie trafiali na zespoły ze Szwecji, które okazywały się barierą nie do przejścia. 

Nowszy post Starszy post Strona główna