Pod lupą: Ranking UEFA

25 października


Wielu z Was pewnie nie raz zastanawiało się, jak ustalany jest ranking UEFA i jak to wszystko działa. Bo kto to w ogóle ogarnia?  

Mówiąc szczerze sam nie raz zastanawiałem się o co tak naprawdę tam chodzi. Dziś chciałbym przedstawić Wam wszystkie informacje, jakie uważam za potrzebne i jakie udało mi się uzyskać o rankingu krajowym UEFA.

Ranking UEFA został utworzony do tego, żeby na jego podstawie rozstrzygać, jakie kraje dostaną miejsca w jakich fazach europejskich pucharach. UEFA publikuje na tą chwilę trzy rankingi: ranking federacji, ranking krajowy i ranking klubowy.

Ranking federacji jest to ranking reprezentacji poszczególnych państw należących do UEFA i grających w międzynarodowych bądź europejskich rozgrywkach takich jak: eliminacje do mistrzostw świata, eliminacje od mistrzostw europy, ale przede wszystkim mistrzostwa świata i mistrzostwa europy.

Ranking krajowy jest to ranking uwzględniający formę poszczególnych klubów z danych państw w europejskich pucharach. Na podstawie osiągnięć w LM i LE poszczególne kraje otrzymują punkty do rankingu. Ranking krajowy jest właśnie przedmiotem tego artykułu. To właśnie na jego podstawie wiadomo, jakie drużyny zagrają od jakich rund w europejskich pucharach.

Ranking krajowy zasadniczo jest obliczany w sposób następujący:

Faza kwalifikacyjna Ligi Mistrzów i Ligi Europy
1 punkt za zwycięstwo,
0,5 punktu za remis,
0 punktów za przegraną.

Faza grupowa i pucharowa Ligi Mistrzów i Ligi Europy
2 punkty za zwycięstwo,
1 punkt za remis,
0 punktów za przegraną;

W przypadku dogrywki, jako rezultat obowiązujący do obliczania rankingu krajowego brany jest wynik po dogrywce. Wynik rzutów karnych nie jest brany pod uwagę.

Ostateczny ranking jest obliczany na podstawie wyników uzyskanych przez pięć ostatnich sezonów. Liczba punktów zdobyta w każdym sezonie jest dzielona przez liczbę zespołów w nim reprezentujących dany kraj w rozgrywkach UEFA. Wynik jest zaokrąglany w dół do części tysięcznych. 

Do rankingu dopisywane są punkty bonusowe:
4 punkty za awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA,
5 punktów za awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów UEFA ( 4pkt za awans + 1pkt za awans do 1/8 finału)
1 punkt za awans do ćwierćfinału, półfinału oraz finału Ligi Mistrzów i Ligi Europy

Jak to wygląda w praktyce? 

Przykładową federacją jaką weźmiemy za wzór będzie Polska. Nasza federacja zajmuje przykładowo 21 miejsce w rankingu i ma możliwość wystawienia 4 najlepsze zespoły ligi. Za przykład musimy obrać 5 kolejnych przykładowych sezonów. Także zaczniemy od wymyślonego sezonu 2017/2018. 

Pierwszy sezon 2017/2018 
klub A - 2 zwycięstwa 1 remis i 1 porażka (el LE)
klub B - 5 zwycięstw 1 porażka, (awans do LM) 5 porażek i 1 remis w grupie 
klub C - 2 porażki (el LE)
klub D - 2 zwycięstwa i 2 porażki (el LE)

Suma punktów: 
Klub A 2,5
Klub B 5+4+1
Klub C 0
Klub D 2
Łącznie 14,5pkt 
W rankingu 14,5pkt/4=3,625pkt

I kolejno już w skrócie przy założeniu, że liczba drużyn się nie zmienia i ich osiągnięcia są w miarę realne otrzymaliśmy pkt za sezon 18/19 5,750pkt, 19/20 4,250pkt, 20/21 7,300pkt i 21/22 4,750pkt.
Suma pięciu kolejnych sezonów wynosi 25,675pkt. Ta liczba punktów określa pozycję Polski w rankingu UEFA. Sezonem, który będzie odnosił się do tego wyniku będzie sezon 23/24. Na podstawie rankingu z pięciu wymienionych sezonów w rozgrywkach 2023/2024 Polska będzie rozstawiana na podstawie 25,675 pkt. 

Od miejsca danego kraju w rankingu UEFA uzależniona jest liczba drużyn, którą dany kraj może wystawić w pucharach oraz runda, od której dana drużyna zaczyna grę.

PozycjaLiga MistrzówLiga EuropyRazem
1-3437
4-6336
7-9246
10-15235
16- *134
Liechtenstein011
Malta, San Marino, Gibraltar123
źródło: blog.kalendarz-kibica.pl

W tabelce powyżej wskazane zostały miejsca poszczególnych federacji i liczba drużyn przypadających na daną pozycję w rankingu. 

O rankingu klubowym napiszę może przy innej okazji. Mam nadzieję, że wpis spełnił pokładane w nim oczekiwania. Więcej informacji udzielę w komentarzach i na Facebooku. 

Nowszy post Starszy post Strona główna